Preskočiť na hlavný obsah

Prečo mama... (séria) - Gill Sims


Materstvo... zmysel života každej ženy. Naplnenie detských snov. Misia... Poslanie...  Ellen Russellová prijíma radosti rodičovstva s pohárikom v ruke a nevyberaným slovom na perách. Ale je predsa matka zo strednej triedy, tak sa od nej očakáva, že svoj život zasvätí zaneprázdnenému manželovi, dvom pojašeným deťom a psovi. Alebo vari nie?
Tieto knihy ma v prvom rade upútali obalom a hneď potom názvom. Najskôr som narazila na Prečo mama nadáva, ale nedajte sa pomýliť, je až druhá v poradí. A určite ich odporúčam čítať v poradí, lebo by ste sa ukrátili o niektoré prekvapivé rozuzlenia z prvého dielu. Takže ešte raz, pre istotu, prvá kniha zo série je Prečo mama pije.
Ako som spomínala, hlavná hrdinka Ellen je hrdou príslušníčkou strednej triedy. To v Británii znamená hypotéku; priemerne dve nevychované deti, ktoré sa snažíte rozvíjať tak, aby mali predpoklady (a chuť) ísť na vysokú školu; dom na predmestí a nutnosť mať prácu, aby ste to všetko finančne zvládali. Ellen má okrem toho namyslenú svokru, rozvedených rodičov a klub mamičiek na detskom ihrisku, ktorým sa zo všetkých síl snaží vyhnúť. 
Autorka Gill Sims napísala humornú sériu (v apríli 2019 vyšlo v Británii aj tretie pokračovanie), ktorá však aj výstižne opisuje trápenia mnohých matiek: ako odtrhnúť deti od obrazoviek, ako si nevyčítať, že ste neostali doma s deťmi a venovať sa "kariére", ako žonglovať domácnosť a prácu. Ako sa vysporiadať s názormi iných rodičov, ako sa vysporiadať so svojou švagrinou, ktorá sa rozhodla pre "život v súlade s prírodou" a so sestrou, ktorej deti sa volajú Persephone a Gulliver. S Ellen nemusíte súhlasiť, ani sa správať ako ona (miestami slúži naozaj ako odstrašujúci príklad), no jej príbehy vás napriek tomu pobavia a rozosmejú.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)
PSS: Momentálne "oddychuje" na materskej "dovolenke".

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…