Preskočiť na hlavný obsah

Kvety pre Algernona – Daniel Keyes

Prepáčte mi toto literárno-historické konštatovanie, a k tomu aj hneď v úvode, ale nech si dnes na doby minulé hovorí kto chce, čo chce, tak za socializmu jednoznačne vychádzali kvalitné preklady kníh dokonca i od angloamerických autorov. Ale predsa súdruhovia opomenuli nejeden knižný skvost. Napríklad nás úplne minulo kultové dielo, pravdepodobne jeden z najpôsobivejších románov americkej literatúry druhej polovice dvadsiateho storočia, Kvety pre Algernona. Socialistického diváka tiež úplne obišiel krásny film, ktorý bol nakrútený podľa knižnej predlohy. A tak až dnes, s veľkým časovým odstupom, sa rozhodol slovenský vydavateľ splatiť čitateľovi dlh. A hoci má kniha vyše päťdesiat rokov, nie je neskoro. Ako to už pri veľkých a významných umeleckých dielach býva; je nadčasové. 
Prvý raz som sa s príbehom prostáčika Charlieho stretol v pôvodnej rovnomennej poviedke, ktorá vyhrala najprestížnejšiu literárnu science-fiction cenu vo svojej dobe. Bol to tak dojímavý, a tak dobre napísaný príbeh, že by citovo pohol, ba i rozplakal aj toho najotrlejšieho cynika. Po obrovskom úspechu poviedky bolo len otázkou času, kedy autor zaútočí na srdce čitateľa väčším prozaickým útvarom. Najmä, keď si príbeh vyložene pýtal rozšírenie a čitateľ sa túžil o Charliem dozvedieť viac. Netrvalo teda dlho a autor príbeh upravil a prepísal do podoby plnohodnotného románu. Samozrejme, sláva sympatického hlupáka Charlieho a myšiaka Algernona sa ešte znásobila.
Myslím, že teraz ste už naozaj popletení, a najmä ak príbeh vôbec nepoznáte. Preto si povedzme niečo stručne o deji.
Charlie Gordon je... no, skráka totálny hlupák. Jeho IQ má hodnotu 68, teda aj Forrest Gump je oproti nemu na úrovni univerzitného profesora. A s neskorším obľúbeným knižným (a filmovým) hrdinom má ešte niečo spoločné: je to dobrý človek, ktorého si jednoducho nemôžete neobľúbiť. Charlie si bolestne uvedomuje svoju mentálnu nedostatočnosť a trápi sa pre to. V podradnej práci, ktorú jedinú je schopný vykonávať, je terčom posmechu a po ničom tak netúži ako po zázraku, vďaka ktorému by sa stal múdrym. Medzitým vedci intenzívne pracujú na novej prevratnej metóde, ktorá dokáže sledovanému subjektu rapídne zvýšiť inteligenčný kvocient. Myška so vznešeným menom Algernon dosahuje v laboratórnych podmienkach oslňujúce výkony a zložité bludisko dokáže zrazu hravo zvládnuť. Keď sa rozhodnú vedci prejsť k druhému kroku a vykonať operáciu na človeku, vieme, že našu hlavnú postavu čaká skvelá budúcnosť. Z hlupáka sa stane génius...
A jeho život sa od základov zmení. Myslíte si, že k lepšiemu? No, nie celkom, povedzme, že taká rýchla a taká obrovská zmena, ktorá nastane v osobnosti, vo vnímaní sveta či vo vzťahu k druhým ľuďom, prinesie totálny rozvrat jeho vlastného malého sveta.
Kvety pre Algernona sú tak jednou z najsilnejších, najkrajších, ale aj najsmutnejších kníh, ktoré som za dlhú, predlhú dobu čítal. Tak hlboko ľudský a dojímavý zážitok vám dokáže táto kniha sprostredkovať. Použil som prirovnanie k Forrestovi Gumpovi, ktorý je nádherným a liečivým smiechom cez slzy, lenže nie je to prirovnanie správne. Kvety pre Algernona nie sú vôbec relaxačným čítaním, nie je to vážne-nevážna, ale len a len vážna kniha, ktorá nastoľuje a rieši pálčivé otázky ľudského šťastia, sebahodnotenia, zmyslu života a dynamiky medziľudských vzťahov
Určite si ju prečítajte, ale keď budete na konci plakať, nehovorte, že som vás nevaroval. Hádam si však pre pár sĺz nenecháte ujsť skvelú knihu. Nie všetky slzy sú na škodu...
P.S. kniha je niekedy označovaná ako sci-fi, ale z vedeckej fantastiky si okrem ústredného nápadu neprepožičiva absolútne nič, teda aj v prípade, že sa fantastickej literatúre vyhýbate, tejto knihe sa, prosím, nevyhnite.

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve v okolí kníh pre mládež na prízemí. Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…