Preskočiť na hlavný obsah

Ježko Jožko nechce jesť

Ako už z názvu vyplýva hlavným hrdinom príbehu je ježko, ktorý je veľmi prieberčivý, doma má bohaté zásoby húb, červíkov, chrobákov..., ale on nič z toho nechce, sníva iba o krásnych, chutnučkých jahodách. Jeho rodičia sú z neho nešťastní. Prichádza jeseň, ale Jožko nemôže spať, lebo mu v brušku nahlas škvŕka, tak sa rozhodne vydať sa na cestu lesom, kde si chce nájsť niečo dobré pod zub. V zasneženom lese však nevie nájsť ani kúsoček jedla, odvšadiaľ sa ozývajú tajomné zvuky. Našťastie sa mu do cesty pripletie bystrá veverička, ktorá niečo vymyslela. Čo presne vyhútala, to vám neprezradím, skúste si to s vašimi ratolesťami prečítať a na záver si môžete aj ježka vyrobiť.
Kniha je vhodná pre deti od 3 rokov. Oceňujem, že sa v nej nachádzajú zaujímavé fakty o živote tohto zvieratka, aby sa deti dozvedeli, ako v skutočnosti ježko žije a čím sa živí. Veľmi sa mi páči, že už v úvode sú deti vtiahnuté do deja otázkami, napr. „Vo vysokej tráve sa ukrýva zvláštne zvieratko. Spoznáš ho podľa jeho pichliačov? Kto to len môže byť?“ alebo „Je veľmi zvedavý. Ako všetky mláďatká. Aj ty si zvedavý?“ Otvára sa tu pekný priestor na interakciu medzi príbehom a malým čitateľom. Nedá mi nespomenúť ilustrácie, ktoré sú nádherné, roztomilé, nakreslila ich samotná autorka Andrea Reitmeyerová, veď posúďte sami. Myslím si, že kniha je vhodná aj na príjemné večerné čítanie pri zaspávaní alebo na prvé samostatné čítanie, keďže text nie je prehustený. Okrem spomínaných faktov zo života ježka sa deti naučia niečo o kamarátstve, pomoci druhým a aká dôležitá je pestrá strava.

Jarka veľmi rada číta knihy pre dospelých, ale nepohrdne ani detskou knihou :) Najradšej však oddychuje pri práci v záhradke alebo kdekoľvek inde v prírode. Je aj veľkou milovníčkou zvierat - možno aj preto má doma psíka.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…