Preskočiť na hlavný obsah

Neopúšťaj ma - Kazuo Ishiguro

Kathy, Ruth a Tommy chodia do exkluzívnej internátnej školy v mestečku Hailsham. Na čele školy stojí tajomná žena, ktorú všetci poznajú len ako Madam a úlohu učiteľov plnia tzv. strážcovia. Škola kladie dôraz predovšetkým na rozvoj výtvarného umenia. Aj sexuálna výchova je podávaná študentom veľmi zvláštnym spôsobom. Kathy (rozprávačka príbehu) je ukážková študentka, ktorá sa snaží plniť všetky úlohy na sto percent. Ruth je jej pravý opak. Je impulzívna, prchká, priama, drzá. Tommy je výbušný chalan, ktorý je terčom šikany od chalanov z vyšších ročníkov. Všetci traja tušia, že sa okolo nich deje niečo zvláštne, pričom oni sami sú len súčasťou jedného veľkého tajomstva, ktoré nikdy nesmie vyplávať na povrch... 

Román mi pripomína viaceré iné známe a slávne diela. Absurdnosťou situácie sa blíži ku Kafkovmu Zámku, posolstvom k Orwellovmu 1984, múry tajomnej univerzity pripomínajú školu z kultovej ságy o najslávnejšom čarodejníkovi menom Harry Potter, vzťah Kathy a Ruth je podobný Neapolskej ságe rozoberajúcej komplikovaný vzťah dvoch hlavných hrdiniek a láska v tomto románe je rovnako znepokojivá a magická ako v Murakamiho Nórskom dreve. Celým príbehom sa tiahne niečo mrazivé, čo dokáže čitateľa držať v napätí nielen do konca príbehu, ale ešte aj dlho po jeho prečítaní. A takýto pocit prinášajú len skutočne silné a hodnotné knihy. Neopúšťaj ma, od japonského autora Kazua Ishigura, nositeľa Nobelovej ceny, nepochybne takou je. 

Miloš je náš nový kolega, ktorý má nielen rád literatúru všetkých žínrov, ale dokonca vydal v minulosti aj knihu poviedok. Medzi jeho vášne patrí predovšetýkm turistika po Slovensku.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…