Preskočiť na hlavný obsah

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) - Svetlana Alexijevič

Bieloruska Sviatlana Aľaksandravna Aleksijevičová dostala v roku 2015 Nobelovu cenu za literatúru. Dostala ju okrem iného za popis fenoménu homo sovieticus - človek sovietsky. Túto tému rozoberá nielen v knihe Časy zo secondhandu Koniec červeného človeka, ale aj v ostatných dielach. Nakoniec, spomína ju aj v knihe Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti).
Nebudem tajiť, túto knihu som vzala do ruky po pozretí seriálu z produkcie HBO Chernobyl, ktorý vraj čerpal aj z nej. Ten príbeh predsa neskončil len tak. Vedela som, že v knihe z edície prekliaty reportéri od Absyntu musí byť viac ako na obrazovke. Nesklamala som sa.
Svetlana Alexijevič zbiera príbehy. Taká bola aj kniha Vojna nemá ženskú tvár, ktorá bola v slovenskom preklade vydaná v roku 1990 a potom znovu, doplnená o vynechané časti, práve v roku 2015. V nej ženy rozprávali o Veľkej vlasteneckej vojne (východný front 2. svetovej vojny). Ako ju ktorá prežila. Čo bolo dôležité vtedy a čo dnes.
V knihe Černobyľská modlitba sa slovo vojna skloňuje mnohokrát. Akoby bola ozvenou knihy Vojna nemá ženskú tvár. Všetky hlasy v knihe katastrofu prirovnávajú k vojne. Hoci je elektráreň "mierový atóm" predsa udalosti po katastrofe pripomínajú vojnu. Evakuácia, vojaci, technika. Smrť, strach... A živé polia. Zelené lesy. Radiácia, ktorej nikto nerozumie. Fyzika, ktorú zbytočne vysvetľujú roľníkom.
Ak hľadáte mysteriózny príbeh o havárii v jadrovej elektrárni, tu ho nenájdete. A možno trochu áno. Ak hľadáte technický popis toho, čo sa stalo, tu ho nenájdete. A možno trochu áno. Ale všetko je to zabalené a ukryté v zážitkoch ľudí. Ľudí, ktorí to prežili. Ktorí utiekli. Ktorí zostali. Tak trochu vás mrazí, keď uvažujete, že Pripiať nie je až tak ďaleko. A že to nebolo tak dávno. Kladiete si ďalšie otázky.
Černobyľská havária je zahalená tajomstvom. Ľudí ten zastavený čas priťahuje. Hovorí sa o ňom, špekuluje sa. Ktorá časť príbehu je najdôležitejšia? Podľa Svetlany Alexijevič sú to určite ľudia.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)
PSS: Momentálne "oddychuje" na materskej "dovolenke".

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…