Preskočiť na hlavný obsah

Postel hospoda kostel - Zahradníková, Czendlik

Čo je to Pane Bože za názov? Kamarát mi knihu vtisol do ruky, že "na, prečítaj si, boli sme na besede, bolo dobre". Zdvihla som obočie, ale zaujímalo ma to. Čo na "životnom príbehu" môže byť také zaujímavé, že sa to odporúča ďalej? Jémine, ono je to rozhovor? S kňazom?? Obočie stúpalo vyššie a vyššie...
Knihu som prečítala na jeden a štvrť posedenia. Proste sa nedala odložiť. Možno aj kvôli tej obálke, keď na vás furt zo stolíka ktosi kuká :) Musím sa priznať, že o pánovi Czendlikovi som nevedela nič. Prekvapilo ma, že je to kňaz. Prekvapilo ma, že je naozaj pôvodom z Poľska (Viete koľko Čechov má poľské mená?). Prekvapilo ma, že je to aj televízna osobnosť. A napriek tomu by ste jeho názory nenazvali katolícke. Ani poľské. Ani televízne.
V rozhovore s pani Zahradníkovou spomína na svoje detstvo, na to, ako sa stal kňazom a na svoje (ne)úspechy u nežného pohlavia. Hovorí o celibáte. Hovorí o škandáloch v Cirkvi. Hovorí o "hospodyňkách" vo farnostiach. Posteľ je najdôležitejšie miesto. Nie preto, že tam strávime tretinu života. Preto, že sa tam rodíme aj umierame.
Ako sa z Poliaka, ktorý prišiel do Sliezka vypomáhať stala "celebrita"? Môže byť nejaká celebrita z Lanškrouna? Veď povážte už len to meno... Prečo nerád spovedá vlastných farníkov? Lebo je šanca, že sa s nimi stretne aj v "hospode"? Veď sa traduje, že to má každá správna obec. Kostol a vedľa nej krčmu. Aby sa nedeľná kázeň mohla hneď zapiť. A v krčme sú si všetci rovní.
Kostol je jeho zamestnaním aj láskou. Nedá sa to inak povedať. Hoci by ste z neho chceli urobiť liberála alebo neortodoxného kazateľa, celým rozhovorom sa ťahá jeho vrúcny vzťah k Bohu. Lebo v kostole sa tiež rodíme a umierame. Lebo tých, ktorí si to vybrali, náboženstvo sprevádza celý život.
Aj keby ste s ním nesúhlasili, kniha vás prinúti zamyslieť sa. Prehodnotiť svoj postoj k niektorým otázkam, možno si ho upevniť, možno ho zmeniť. A to predsa knihy dokážu. Vyvolať zmenu, podnietiť rozhovor...


Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.

PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)
PSS: Momentálne "oddychuje" na materskej "dovolenke".

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…