Preskočiť na hlavný obsah

Klub nerozbitných detí - Kubíková, Slávka

Mám dieťa, čo s ním? Ako rodičia si kladieme denne milión otázok. Hľadáme spôsoby... ako ho naučiť papať zeleninu, ako ho posadiť na nočník, ako ho navnadiť na upratovanie hračiek, ako nevylievať vodu z pohára... Ak potrebujete odpoveď na tieto otázky, kniha Klub nerozbitných detí vám vôbec nepomôže. Ale ak chcete naučiť svoje dieťa objavovať svet a zbaviť sa strachu z toho, či sa tento malý čertík môže stať dobrým človekom, skúste :)
Podtitul knihy je "Sedem vecí, ktoré pomôžu vašim deťom prežiť v modernej dobe". Snáď nič nepokazím, keď vám prezradím o aké veci ide: technológie; hra, pohyb, sloboda; knihy; vzťahy; hranice; hudba; charakter. Za každou kapitolou je rozhovor s odborníkom. Každá kapitola napovedá niečo o postoji k téme. Tak ako je každé dieťa individuálne, kniha neponúka jednoznačné riešenia. Nehovorí ako, skôr prečo.
K technológiám sa však vyjadruje jednoznačne. Opatrnosť a striedmosť. Možno sa niektorí už pri prvej kapitole zhrozia: A čo bude moje dieťa robiť s toľkým voľným časom??? Nuž, zachránia vás ďalšie kapitoly. Za kapitolou Hra nájdete rozhovor o roztrhaných teplákoch. Kapitolou o knihách by sme mohli vytapetovať detské oddelenie. Ak chcete vedieť viac, určite navštívte web Čítajme si spolu.
Kapitola Vzťahy bude pre niekoho jasná ako facka, pre niekoho možno prevratná. Spoznáte pojem dosť dobrí rodičia a možno sa z neho naučíte aj tešiť. V kapitole Hranice je v krátkosti povedané to, o čom hovori kniha Hranice alebo Deti a hranice. V rozhovore je načrtnuté čo to z knihy Respektovat a být respektován. Kapitolu Hudba najlepšie zhrnul názov rozhovoru: Hudbu by som deťom dala na predpis. Po prečítaní tejto kapitoly vyhrabete všetky klavíriky a píšťalky, bubienky a hrkálky a začnete tvoriť domáci orchester. S kapitolou Charakter zistíte, že nevychovávate svoje dieťa, ale vychovávate seba.
Kniha sa číta veľmi dobre, ako keby vám do ucha šepkala strašne múdra kamarátka, príbehy zo života sú zaujímavé a rozhovory pútavé. Knižka je okrem toho naozaj krásna. A budete sa k nej chcieť vrátiť. A nájdete na sebe milión chýb a s radosťou si spomeniete, že ste dosť dobrí rodičia. A vaše deti sú nepremokavé, zmývateľné, no hlavne nerozbitné.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)
PSS: Momentálne "oddychuje" na materskej "dovolenke".

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…