Preskočiť na hlavný obsah

Krik nevinných - Roman Kulich

"Marek iba neveriacky pokrútil hlavou. Je to zjav, uvažoval už riadne unavený. A exemplárny. Narovnal si kríže a zabuchol za sebou dvere." (Krik nevinných, s.76).

Prečo som sa rozhodol recenzovať práve túto knižku? Najviac ma zaujalo prostredie Gaderskej a Blatnickej doliny, v ktorých sa dej odohráva. Pre mňa, ako vášnivého turistu, je tento kraj veľmi pôsobivý. Takže máme tu nejakého mladého muža menom Marek. Samotára žijúceho na okraji dediny, kde sa končí civilizácia. Marek chodí so svojou priateľkou Romanou a venuje sa viac – menej sám sebe. Má len minimálne nároky, pokiaľ ide o materiálne hodnoty. Snaží sa s ľuďmi vychádzať, na druhej strane si vie povedať aj svoj názor. Prekvapí ho, keď sa jedného dňa vráti domov a svojho psa nájde rituálne zabitého v blízkosti lesa. Kto mohol urobiť niečo také strašné? Okamžite sa snaží kontaktovať svoju priateľku Romanu a pustia sa na vlastnú päsť do vyšetrovania. V okolí dediny začnú miznúť ďalšie domáce zvieratá, z ktorých sú väčšinou nájdené len torzá ich mŕtvych tiel. Lesy Gaderskej a Blatnickej doliny ukrývajú temné tajomstvá. Ako sa hovorí, kde sa zabíjajú zvieratá, o chvíľu prídu na rad aj ľudia. Bude tomu tak aj v tomto prípade? 

Krik nevinných je prezentovaný ako mysteriózny triler, ja by som to ešte trošku rozšíril o fantasy, horor a ľahkú paródiu. Pretože toto všetko sa dá v románe nájsť. Z postáv, ktoré v príbehu vystupujú, vyčnieva predovšetkým záhadný sused Hrboš, ostatní hrdinovia sú skôr nenápadní a dosť predvídateľní. Je zaujímavé, že kniha sa po celý čas tvári ako veľmi vážna a drsná, no v záverečnej pasáži, akoby parodovala samú seba. Rituál, ktorý sa odohráva na konci diela je veľmi svojrázny. Autor miestami dokáže prekvapujúco pracovať s tajomnou atmosférou, no príbeh by mohol mať predsa len rýchlejší spád. Najväčšou devízou románu je, z môjho pohľadu, prostredie hôr. Je to také klasické krimi, od ktorého až tak veľa nečakajte, na druhej strane, pokiaľ sa rozhodnete stráviť dovolenku v Malej Fatre (v okolí Gaderskej alebo Blatnickej doliny) rozhodne budete záhadné udalosti vnímať oveľa intenzívnejšie...

Miloš je náš nový kolega, ktorý má nielen rád literatúru všetkých žínrov, ale dokonca vydal v minulosti aj knihu poviedok. Medzi jeho vášne patrí predovšetýkm turistika po Slovensku.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…