Preskočiť na hlavný obsah

Gaia de Beaumont – Dobrá výchova


Jedným som si dnes istá, akosi zvláštne som jej nebola ľahostajná. Nie nejako konkrétne, tobôž nie matersky. Nebola schopná doceniť moje kvality o nič viac ako mačka. Ale aj napriek tomu tam niečo bolo a v tom totálnom zmätku som to vnímala. Keby som ju stretla, povedala by som jej, že by som jej azda vedela pomôcť. Ona však odišla zo dňa na deň a to ma zaskočilo. Neviem, či som niekedy videla v tvári ukrutnejší výraz bolesti. Voči smrti cítila toľko hnevu a pri pomyslení, že svet pôjde veselo ďalej aj bez nej, sa rozzúrila natoľko, že ako posledné slová mi povedala: - Choď do riti. (Dobrá výchova, s.19).
Jediným previnením hlavnej hrdinky je, že sa nenarodila ako chlapec. Všetci totiž očakávali príchod pokračovateľa rodu. Malá Gaia vyrastá v bohatej aristokratickej rodine v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia v Taliansku. Letá trávi u príbuzných v Normandii alebo u starých rodičov v nádhernom Toskánku v napoleonskej vile. Jej výchovu má na starosti prudérna škótska guvernantka Miss Blue. Celé Gaine detstvo sa točí okolo príkazov a zákazov a najčastejšia veta, ktorú počúva celé roky znie: „Keď sa niekto volá tak ako ty...“

Autorkine memoáre sú opisom každodenných chvíľ malého dievčaťa pochádzajúceho z bohatej aristokratickej rodiny, ktoré nepoznalo skutočnú rodičovskú lásku. Pre matku, ktorá pije dve fľaše vodky denne, je len akýmsi inventárom, zatiaľ čo pre otca, ktorý sa rád necháva obklopovať rôznymi umelcami, predstavuje čosi ako doplnok v domácnosti.  Oboch rodičov spája len majetok a spoločné finančné záujmy. Gain život je postavený na dodržiavaní pravidiel a spoločenských konvencií. Jej jedinou úlohou je dobre sa vydať a plniť  úlohu poslušnej dcéry. Lenže ona chce viac...

Kniha (ťažko hovoriť o klasickom románe, keďže pre tento žáner sú v nej porušené viaceré pravidlá) je sondou do duše bohatého dievčaťa pochádzajúceho z bohatého talianskeho rodu, ktoré túži po normálnom živote a po láske. Lenže už jej vznešené meno jej to neumožňuje. A tak jej neostáva nič iné ako sa pustiť do boja, ktorý však prináša len neisté víťazstvá. Príbeh je rozdelený na krátke kapitoly, ktoré väčšinou rozprávajú o niektorom z Gainých príbuzných. Nečakajte nejaký bohatý dej, kniha je stavaná hlavne na bohatom jazyku a silnom rozprávaní. Na tomto mieste treba jednoznačne vyzdvihnúť slovenský preklad Adriany Šulíkovej.

Miloš je náš nový kolega, ktorý má nielen rád literatúru všetkých žínrov, ale dokonca vydal v minulosti aj knihu poviedok. Medzi jeho vášne patrí predovšetýkm turistika po Slovensku.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…