Preskočiť na hlavný obsah

Mesto netvorov - Isabel Allende


Keď som po prvý raz videla túto knihu, netušila som kto Isabel Allende je alebo aké knihy píše. Z poličky som ju vybrala len preto, že ma oslovilo ako vyzerá. A súdiť knihu podľa obalu sa mi v tomto prípade skutočne oplatilo.
Príbeh sa točí okolo Alexa Colda, pätnásťročného chlapca z Kalifornie, ktorý vedie úplne obyčajný život......až kým sa jeho život nestane neobyčajným. Alexova mama má rakovinu a zvyčajná liečba jej nezaberá. Preto Alexov otec, doktor, hľadá alternatívu, ktorá by jej mohla pomôcť a nájde liečebný program v Texase, ktorý vyzerá sľubne. Pri ceste a liečbe ju však musí sprevádzať a preto posiela svoje tri deti na čas ku starým rodičom.
Alexove sestry budú bývať u rodičov ich mamy, zatiaľ čo Alex má navštíviť Kate, starú mamu z otcovej strany. A verte mi keď vravím, že nie je typickou babičkou. Kate sa má ako novinárka zúčastniť expedície do amazonského pralesa a Alexa berie so sebou. V spoločnosti fotografa, kameramana, antropológa a ďalších majú za úlohu overiť existenciu miestneho obrovského tvora.
Na tejto ceste spoznajú Nadiu, miestne dievča s vycvičenou opičkou. Uvidia anakondy, moskyty a aligátory, stretnú mieste indiánske kmene, ktoré nikto nikdy nevidel. A kto vie, možno sa im podarí aj overiť existenciu tvora.
Nechcem už hlbšie zachádzať do detailov, aby som vám neprezradila priveľa, ale musím povedať, že knižku som len ťažko odkladala. Často som ani len netušila čo sa stane ďalej a to sa mi veru nestáva. Allende píše napínavo a vy pri jej knihe len snívate o tom, aké by to bolo byť súčasťou príbehu. Ja osobne sa už neviem dočkať, kedy sa mi do rúk dostane pokračovanie.

Idka je najnovší „prírastok“ do knižničnej rodiny. Má rada deti a nepohrdne dobrou knihou predovšetkým v anglickom jazyku. Ak máte chuť, môžete s ňou konverzovať v angličtine, ktorú si zlepšila priamo v Londýne. No a ak sa skamarátite, rada vám na narodeniny upečie tortu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…