Preskočiť na hlavný obsah

Kriedové správy – C. J. Tudorová

Hneď na úvod musím podotknúť, že nemám rád moderné kriminálky. Klasické detektívky, to je niečo iné. Tie priam zbožňujem. Sherlock Holmes, Max Carrados, otec Brown, Hercule Poirot, lord Peter Wimsey, ale aj drsnejší Sam Spade či Phil Marlowe, to sú ľudia, s ktorými si rád ponamáham šedú kôru mozgovú a pri pátraní po páchateľovi sa veľmi rád nechám zatiahnuť aj do tých najbláznivejších situácií. Fenomén severských trillerov ma ale úplne obišiel. Iste, často sa odohrávajú v špecifickom pochmúrnom prostredí, a to vie čitateľa vtlačiť do kresla, ale veľká časť z nich je natoľko prehnaná a vystavaná na efekt, až mám pocit, že čítam úchylný bulvár. Na mňa celá tá vypätá umelá spisovateľova hra pôsobí skôr úsmevne, než hocijako inak. Ale čo súčasné knihy inej proveniencie? Prečo neskúsiť niečo z Francúzska, Poľska, či… Anglicka?

Keď máte dvanásť, kamaráti pre vás znamenajú celý svet. Možno sa aj prvýkrát zaľúbite a celý život je pred vami a všetko má príchuť dobrodružstva. Ale niečo sa zmení, dôjde k zločinu, ktorý vrhne temnotu na dospievanie… Keď máte štyridsaťdva, váš pohľad bude vo svetle prežitých skúseností dosť cynický. Minulosť sa však vynára a dávny zločin sa sprítomňuje, keď hlavný hrdina dostane poštou obrázok, symbol kriedového panáčika, ktorého si s partiou kreslievali v detstve...

Kriedové správy som dostal ako darček, a hoci nedočkavý a navnadený, predsa len som bol do istej miery skeptický. Skepsa sa takmer nenaplnila. Záväzne prehlasujem, že som sa nenudil ani sekundu, knihu som prečítal jedným dychom. Ja viem, takéto frázy sa objavujú v každej druhej recenzii, ale  ničím iným by som tak dobre nevystihol pútavosť knihy. Aj keď sa jedná o debut, je to debut pozoruhodne vyspelý, kniha krásne graduje a nemá jediné hluché miesto či slabšiu pasáž. Áno, takto sa píše bestseller. A z knihy sa bestseller naozaj stal, teda autorkina snaha nevyšla naprázdno, bol to zásah do čierneho a úspech sa musel dostaviť. Máme tu zaujímavé charaktery, plasticky vykreslené, sympatického, no trochu čudáckeho hlavného hrdinu, dávnu a tajomnú nevyriešenú vraždu či azda dokonca vraždy, záhadného páchateľa, neznámy motív, stiesňujúcu atmosféru, prelínanie minulosti s prítomnosťou, dej, ktorý sa odohráva v dvoch časových rovinách, ohromnú dávku nostalgie, ktorá sprevádza spomínanie a starnutie hlavného protagonistu, jednoduchý, ale skvelý ústredný nápad a dokonca i mysteriózne prvky, ktoré stavajú príbeh do celkom novej roviny. A ja vám samozrejme nič neprezradím. 
Zdalo by sa, že román je bravúrnym žánrovým dielom, majstrovskou ukážkou psychologického thrilleru, ale. ALE… všetko to ide až príliš hladko. Nechcem autorke krivdiť, ale cítim z knihy až prílišnú snahu o to, aby vytvorila zápletku, ktorá sa jednoducho bude musieť páčiť. Musím aj povedať, že mi svojím štýlom pripomínala Stephena Kinga, inšpirácia slávnom románom To je podľa mňa neprehliadnuteľná. To by však vôbec nevadilo, lebo stále ide o vynikajúce oddychové a zážitkové čítanie, ktoré zaujme prakticky každého a prináša vo vrchovatej miere všetko, čo fanúšik žánru obľubuje. Výborný záver umlčí všetky prípadné sťažnosti.Aký je teda verdikt? Taký, že aj dnes sa dá napísať niečo zaujímavé a iné než je väčšina žánrovej produkcie a pritom to spraviť natoľko pútavo, že knihu nazavriete dokiaľ nebude prečítaná! Síce s istými výhradami, ale jasne a nahlas odporúčam!

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve v okolí kníh pre mládež na prízemí. Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…