Preskočiť na hlavný obsah

Cigánka - Janette Maziniová (Motlová)

Išla som na dovolenku. Vedela som, že budeme dlho a veľa cestovať metrom. Chcela som malú knižku, ktorú by som jednoducho strčila do kabelky. S veľkým sebazaprením som siahla po knihe z vydavateľstva EvitaPress. Veľa som o nej už počula, ale stále som ju odsúvala nabok... Cigánka.
Janette Maziniová vyrastala v rómskej komunite. Jej pôvod neovplyvnil jej lásku ku knihám a tak napriek dobre mieneným radám svojej mamy dokončila nielen strednú školu, ale časom získala aj vysokoškolský titul. V knihe opisuje svoje detstvo a mladosť, tak ako ju rozprávala ako živá kniha mladým ľuďom. Hovorí o tom, ako sa zaľúbila do Cigána, ktorý sa jej zdal iný ako ostatní. Ako mala veľmi skoro dieťa. V tom čase najmenšieho cukrovkára na Slovensku. Nevyhýba sa ani téme vlastných zdravotných problémov, ktoré opisuje tak živo, že by jej závidel ktorýkoľvek naturalista.
Kniha nie je ľahké dovolenkové čítanie. Po niektorých kapitolách ju musíte zavrieť a rozmýšľať. Ako by ste reagovali vy v tejto situácii? Keď sledujeme prvé neúspechy hlavnej postavy/autorky na pracovnom trhu, spytujeme si svedomie, či by sme ju my zamestnali. Posielame ju k lekárovi. Do školy. Preč od manžela. No zároveň chápeme, že sa nedá. Lebo...
Napriek naozaj ťažkým témam, ktorým sa kniha venuje som sa nad ňou často usmievala. Pretože keď som mala 14, tiež som sa cítila iná ako ostatní. A myslela som si, že mama nevie. V knihe som našla výchovné problémy, ktoré nezávisia od farby pleti. A partnerské problémy, ktoré poznám zo svojho okolia. A chuť vedieť viac a viac a viac. Rozmýšľať a hovoriť o svete, živote, láske.
Cigánku odporúčam každému, kto aspoň občas uvažuje, či je to s rómskou problematikou tak, ako vidíme na Facebooku. Ako nám to niektorí predkladajú. Či sú to všetko gény, naturel, temperament... Alebo všetkým, ktorí si chcú len prečítať silný životný príbeh a vidieť svet lepší ako predtým. A každému prajem, aby si našiel svoju tetu Knižnú.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…