Preskočiť na hlavný obsah

Umlčaní : príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej


Poznáte tú situáciu, kedy je váš zoznam s knihami, ktoré chcete prečítať dlhší ako účtenka za vianočné nákupy? Ja mám s týmto stabilný problém, doma mám cca 50 kúpených kníh, ktoré chcem prečítať a to nehovorím o ďalších, ktoré si chcem požičať z knižnice.
Prednedávnom vyšla kniha, ktorá je spojená so strašnou udalosťou, ktorá sa udiala pred rokom a ovplyvnila nielen 2 rodiny, ale celé Slovensko. Keďže som si nenašla čas na čítanie tejto knihy odporučila som ju priamo môjmu ocinovi, ktorý aktívne sleduje všetko dianie vo svete i u nás. Knihu doslova zhltol a plný dojmov mi ju opisoval. Poprosila som ho teda, aby svoje pocity z knihy “hodil na papier”, a tak vám prinášam jeho dojmy z knihy Umlčaní:

“Na začiatok by som chcel povedať, že rád čítam knihy, ktoré sú vyrozprávané očitými svedkami doby. Zaujímam sa o dianie nielen vo svete ale predvošetkým v našej krajiny, aj preto som siahol po knihe, ktorá aktuálne výrazne rezonuje v našej spoločnosti: kniha Umlčaní.
Kolektív autorov na čele s Marekom Vagovičom zaujímavým spôsobom približuje život mladého novinára a jeho snúbenice. Kniha opisuje ako títo mladí ľudia vyrastali, kde sa formovali ich povahy a názory na krajinu v ktorej žili.
Dojala ma predovšetkým ich húževnatosť a čistota duší v protiklade so životom v štáte kde vládne duch moci a egoizmu. Svojim životom ukázali, že treba poukazovať na chyby mocných a bojovať za morálne obrodenie spoločnosti. Treba mať schopných ľudí na čele krajiny, aby ju viedli k demokratickým hodnotám, za ktoré sa bojovalo v roku 1989. Je smutné,  že v 21. storočí prišli o život mladý ľudia rukou nájomného vraha.
Som na Jána a Martinu hrdý! Odporúčam vám prečítať si túto knihu ako memento proti vôli tých, ktorí bránia spravodlivosti. Verím, že ľudia zodpovední za tento otrasný čin budú potrestaní a my sa poučíme do budúcnosti ako zabrániť takýmto tragédiám.”

Po dočítaní sa ocino rozhodol, že túto knihu musí mať aj doma. Tak som ju rovno utekala kúpiť do kníhkupectva a sama sebe som sľúbila, že si na túto knihu nájdem čas, aby som sa aj ja začítala do skutočného príbeh tragédie dvoch ľudí, ktorá ovplyvnila celé Slovensko.


Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…