Preskočiť na hlavný obsah

Fika & Hygge - skandinávské pečení pro chvíle pohody

Radšej pečiem ako varím. Kto z vás to má podobne? Možno je to preto, že varenie je tak trochu povinnosť, ale pečiem iba vtedy, keď mám na to naozaj čas. Pečenie je potom pre mňa oddychom a niečím, čo robím z lásky pre svojich priateľov. A o tom je podľa mňa švédske slovo fika, ktoré znamená relaxovať s priateľmi nad šálkou kávy a niečim dobrým.
Ku knihe ma dostal koláč upečený podľa jedného z receptov. Bol vynikajúci a nepodobal sa na nič iné, čo som dovtedy ochutnala. Kamarátka, ktorá ho piekla priznala, že recept je z knihy a ja som sa hneď zaujímala, či by sme ju nemohli mať aj v knižnici. Keď sme ju dostali, okamžite som v nej začala listovať a hľadala som, ktorý to je ten skvelý citrónový. A našla som okrem neho recepty na "najlepší koláč na svete", "snehové obláčiky" a "tortu úspešných".
Vyskúšala som ich viacero a všetky boli vynikajúce. Pripravte sa ale na to, že do všetkých koláčov spotrebujete viac vajec, viac masla a viac cukru ako si myslíte. Stojí to však za to, spomínanú citrónovú tortu som robila niekoľkokrát a vždy mala úspech. Naša domácnosť často voňala vanilkou a mandľami.
Kniha je okrem toho aj krásna. Všetky recepty sprevádzajú fotografie dobrôt a medzi receptami nájdete aj pár slov, či citátov o škandinávskom spôsobe života, či hygge. Viac krát som knihu iba tak listovala a čítala si o dobrotách zo severu.
Možno chcete tieto Vianoce skúsiť niečo nové, alebo si popri tradičných koláčikoch trochu zmeniť chuť. Keby sa vám náhodou neušla práve táto kniha, neváhajte zájsť do triedy 64 na náučnom oddelení a vyberte si nejakú inú. Upečte niečo dobré a užívajte si pohodu na spôsob fika.

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…