Preskočiť na hlavný obsah

Dve knihy o fotografovaní

V poslednom čase nakupujeme naozaj krásne náučné knihy. Či už hľadáte motivačnú literatúru alebo dobrý recept, naše novinky vás takmer určite uspokoja. Mňa zaujali dve knihy o fotografovaní, ktoré by som vám dnes chcela predstaviť.
Začnem titulom Perfektní fotografie, ktorá má podnázov: Příručka pro samouky, díky níž proniknete do tajů (nejen) svatební fotografie. Kniha vás prevedie základmi fotografie, či už je to celková geometria obrázku, jej vyváženosť či súmernosť. Vysvetlí vám ako používať farebné prvky, tiene, odrazy, ako sa vytvára hĺbka či rámovanie. Druhá časť knihy sa venuje pózam, keďže autor sám túto knihu odporúča všetkým, ktorí chcú fotografovať ľudí. Na konci knihy je časť "Promyšlený trénink" v ktorej opisuje ako ako sa postupne vo fotografovaní zlepšovať.
Autor každú techniku ilustruje množstvom záberov, pričom niektoré sa líšia iba v detailoch, ktoré však v konečnom dôsledku robia z priemernej fotografie umeleckú. Ku väčšine uvádza aj zábavné cvičenia na ktorých si môže techniku vyskúšať každý. Kniha ma zaujala svojou názornosťou, jednoduchosťou vysvetľovania, dobrými príkladmi a miestami až schematickými vysvetleniami tej ktorej techniky. Myslím, že dobre poslúži každému začínajúcemu fotografovi, už len preto, že jednu kapitolu venuje večnému problému: Kam s rukami.
Kniha Ako fotiť na Instagram je o tom, čo napovedá jej názov. Venuje sa fenoménu instagramovej fotografie, ktorá zachytáva život, či už prirodzene alebo nastylovane. Každú dvojstranu venuje inej téme. Fotografických cvičení má na rozdiel od predošlej knihy len pár, zato ukazuje niekoľko inšpiratívnych instagramových profilov. Instagram vo svojej podstate nie je iba o fotkách, ale aj o životnom štýle. Preto kniha kombinuje rady fotografické s akýmsi návodom na zmenu uhla pohľadu na sociálne sietefotografovanie vôbec. Rozhodne vás však nebude obmedzovať v kreativite. Podporuje zmenu myslenia, ponúka nové tipy na uhly, témy, farebnosť. Počíta s tým, že budete fotografovať s mobilom a svet okolo seba skôr zachytávať ako pretvárať. Okrem toho, že je príručkou, je aj katalógom "pekných obrázkov". Ak teda máte radi Instagram, alebo fotografie celkovo, neváhajte a požičajte si túto alebo inú knihu z oddelenia fotografie. 

Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…