Preskočiť na hlavný obsah

Harry Potter v originálnom znení

Určite má každý z vás tú svoju obľúbenú knihu, či dokonca celú knižnú sériu na ktorú nedá dopustiť. O mne je dávno známe, že som absolútny “potterhead” - teda ak to niekto ešte nepočul, tak sa označujú fanúšikovia série Harryho Pottera. Odkedy som vo svojich 12-tich rokoch prečítala prvú knihu ťahá sa to so mnou dodnes. Kým som študovala bolo mojim zvykom  vrátiť sa k týmto knihám každé leto a znovu si prečítať celý príbeh. Neskôr sa k pôvodným siedmym knihám začali pridáva ďalšie dodatkové knihy, či už o filmovom spracovaní, alebo aj rozšírenia knižných vydaní.
Odkedy pracujem som si nenašla dostatok času prečítať všetko od začiatku do konca, avšak minulý rok som si zadovážila túto knižnú sériu aj v angličtine. Odvtedy som si pri každej možnej príležitosti vravela, že si na to konečne nájdem čas a prečítam ich všetky postupne.
A poznáte to prišla jeseň a s ňou aj obdobie plné nielen krásny farebných listov, ale aj nepríjemných prechladnutí a iných chorôb. Aj ja som bola nútená zostať v teple svojej postele a na čo iné sa dá táto nepríjemnosť využiť? No predsa na čítanie kníh, ktoré máte už dlho-predlho na zozname neprečítaných. Tak som sa konečne rozhodla siahnuť po anglickej verzii Harryho Pottera.
Začala som, ako sa patrí prvým dielom (Harry Potter and the Philosopher's stone). Napriek tomu, že angličtina nepatrí medzi moje najvýraznejšie prednosti, trúfala som si na túto knihu, keďže ju takmer poznám naspamäť. Takže ak som aj náhodou mala nejaký problém so slovíčkom, ktoré bolo pre mňa nové, v mysli mi okamžite nabehla slovenská verzia textu a ihneď som vedela, jeho význam. Príbeh ma ako vždy opantal od prvej vety, znovu som sa ocitla v tom nádhernom a čarovnom svete, kde je možné takmer všetko. Znovu som sa cítila ako to malé dievča, ktoré po prvý krát držalo túto knihu v rukách a ponáralo sa do úplne nového knižného sveta. Moja fantázia sa rozbehla na plné obrátky a celý príbeh som videla vo farbách krajších ako vo filmovom prevedení.
Vďaka tomu, že som sa tieto príbehy rozhodla čítať po dlhšom čase spomenula som si, koľko nádherných, vtipných a napínavých častí z knižnej predlohy sa nedostalo na filmové plátno. V týchto okamihoch mi vždy príde ľúto tých, ktorí sa nikdy neodhodlali prečítať si knihy. Keby vedeli o čo všetko sa ukrátili možno by zmenili názor.
Bola som naozaj nadšená tým ako sa mi darí nanovo vnímať dej a posúvať sa jednotlivými príbehmi vpred. Podarilo sa mi prečítať aj druhé pokračovanie (Harry Potter and the Chamber of secrets) a dokonca som sa dočítala až k môjmu najobľúbenejšiemu dielu s názvom Harry Potter and the Prisoner of Azkaban. Prečítala som teda “úvodné” diely a teraz pokračujem s prvou z temnejších častí - Harry Potter and the Goblet of fire. Keďže som už v plnom pracovnom nasadení asi mi to potrvá o niečo dlhšie, kým prečítam všetky diely, ale môžete si byť istí, že každý z mojich nasledujúcich večerov bude patriť magickému prostrediu Rokfortskej strednej školy čarodejníckej a jej osadenstvu.
Nakoniec len dodám “Mischief managed!” - aby si tento článok nemohol prečítať len tak ktokoľvek.

“Happiness can be found, even in the darkest of times, if one only remembers to turn on the light.” - Dumbledore, Harry Potter and the Prisoner of Azkaban



Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry Diel druhý:  Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná  Petrovi Panovi . Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing . Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale, predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo. Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké.  Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov

Rezervovať či odložiť? (To je otázka!)

Rezervácia a odloženie kníh sú služby určené na uľahčenie vašej návštevy u nás v knižnici. Chceli ste si prečítať konkrétnu knihu, no zistili ste, že je momentálne vypožičaná iným čitateľom? Pre tento prípad slúži rezervácia, kedy nebude mať čitateľ pred vami možnosť ďalšieho predĺženia výpožičnej doby. Alebo naopak, viete, že knihy, ktoré potrebujete sú dostupné v našich policiach, no nemáte čas ich hľadať? Toto je presne prípad kedy môžete využiť objednanie odloženia kníh do 24 hodín. Obe tieto služby majú určité podmienky, ktoré je treba dodržať, aby ste od nás odchádzali s úsmevom na tvári a knihami v taške. Tieto služby je možné využiť predovšetkým prostredníctvom nášho webového katalógu Carmen . REZERVÁCIA knihy nedostupná = momentálne vypožičaná kniha kniha bude pripravená až po vrátení predošlým čitateľom (nedá sa 100% garantovať či ju vráti načas) spoplatnené sumou 1,00€ / kniha *cena sa môže meniť podľa aktuálneho cenník knižnice je nutné počkať na e-mailové oznámenie dostu

Hana Lasicová - beseda Od knihy k scenáru

Minulú stredu sme mali v knižnici opäť zaujímavú besedu. Tentokrát naše pozvanie prijala Hana Lasicová . Ako som smerovala na besedu vôbec som si neuvedomila, že som už okolo pani Lasicovej prešla aspoň dvakrát. Útle žieňa so širokým úsmevom som zaregistrovala až po jej príchode do miestnosti. Od prvého momentu som vedela, že táto beseda bude naozaj príjemná, zaujímavá a nepochybne veselá. Rozhovor sa niesol v priateľskom duchu, dozvedeli sme sa zaujímavosti nielen z profesijného života, ale aj zo súkromia. Hana si s láskou zaspomínala na svojho otca a jeho užitočné rady, pripomenula si aj Jula Satinského a radosť z detstva, kde bola na ulici obklopená množstvom detí z ďalších hereckých rodín. Debata samozrejme nemohla obísť literárne počiny od prvej knihy  Sedím si v Manchestri na kameni a je mi...? až po knihu Slúžka . Hana písala mame maily o jej Erasmus pobyte a tá jej neskôr navrhla či by to nechcela vydať knižne. Tento večer sme mali šťastie a Hana nám dokonca prečítala úryvok