Preskočiť na hlavný obsah

Diana: Jej pravdivý príbeh - Andrew Morton


Už od začiatku tohto roka sa všetky zraky znova upierajú na britskú kráľovskú rodinu, ktorá sa teší hneď dvom výnimočným udalostiam. Narodilo sa tretie dieťa Wiliama a Kate, vojvodu a vojvodykne z Cambridge. A zároveň bude stredobodom pozornosti aj svadba princa Harryho a americkej herečky Meghan Markle. To, že sa tak často objavujú v médiách a zároveň to, že som v TV natrafila na dokument o princeznej Diane ma “prinútilo” siahnuť po knihe, ktorá svojho času otriasala nielen monarchiou Veľkej Británie ale aj celým svetom.
Zašla som teda do časti životopisov v našej knižnici a vybrala som si spomínanú kontroverznú knihu s názvom Diana: Jej pravdivý príbeh. Dianu som mala možnosť vnímať len relatívne krátko, keď som bola ešte malé dieťa a možno aj preto som nikdy nechápala kult spojený s jej osobnosťou. Vedela som však, že to v jej kráľovskej “rozprávke” nemala jednoduché a tak som sa so záujmom začítala do riadkov jej života.
Už pred čítaním som vedela, že na obsahu knihy sa podieľala aj Diana osobne, formou utajených rozhovorov nahratých na páskach, ktoré slúžili ako srdce tejto knihy. Pri prvom vydaní knihy to však autor nemohol priznať a preto mal celý obsah “potvrdený” aj z iných zdrojov, aby predišiel problémom a útokom na autenticitu knihy.
Kniha prechádza všetkými obdobiami Dianinho života od detstva, poznačeného rozvodom rodičov, cez dospievanie medzi múrmi škôl až po objavenie ženskosti a odhodlania v izbách Kensingtonského paláca. Kniha je spoveďou a zároveň volaním o pomoc samotnej Diany. Táto publikácia odhalila rúško dokonalosti členov kráľovskej rodiny.
“S pokračujúcimi rozhovormi sa začal vynárať úplne nový obraz Diany. Za úsmevmi na verejnosti stojí osamotená a nešťastná mladá žena, žijúca v manželstve bez lásky, ktorú kráľovná a ostatní považujú za človeka, ktorý nepatrí do ich spoločnosti, pretože jej názor je často v rozpore s cieľmi a názormi kráľovského systému.”
Aj keď príbeh tejto ženy pozná celý svet, bolo zaujímavé prečítať si “priamo” o tom, čo všetko sa dialo počas jej života a ako ju to ovplyvnilo. Na záver by som chcela uviesť ešte jednu peknú myšlienku, ktorá sa v knihe objavila :
“Ľudia ako Diana nám všetkým dokazujú, že bez ohľadu na to, aký majetok človek má, či s akými výhodami sa narodil, život mu môže vždy pokaziť nešťastie a choroba. Vyžaduje to len odvahu, aby si človek uvedomil tieto nevýhody, vyrovnal sa s nimi a zmenil svoj prístup k životu.”

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…