Preskočiť na hlavný obsah

Zašušťanie v tráve – Robin Hawdon


Netradičný román o ľuďoch, pardon, o mravcoch!


Prečítať tristo stranový román o mravcoch, to chce od čitateľa odvahu. Ale napísať ho, to si vyžaduje od autora doslova šialenstvo. A predsa sa kniha dobre číta a je dobre napísaná. Vynikajúco napísaná!
 Je to jasný dôkaz toho, že keď máte talent, zmysel pre umenie a aj nejaké to spisovateľské remeslo, môžete písať trebárs aj o mravcoch, spokojne to natiahnuť hoc aj na tristo stránok a váš príbeh nebude nikoho nudiť. Nestihne. Je to hutných a výborne využitých tristo strán. Lyrické opisy, drsná akcia, existenciálne úvahy, to všetko je dávkované v tom správnom pomere a strieda sa v pravidelných intervaloch. Skoro ako prírodné cykly. A keď si zvyknete - to aby ste neupadli do stereotypu - dej sa stáva viac dynamickým, postupne, no rýchlo graduje, a všetko sa premieša a vznikne z toho, perfektne znejúci orchester. Ale to sa už blíži finále. Zápas, ktorý v prírode vlastne nikdy nekončí, len na seba berie iné podoby. Možno nás čaká krátka chvíľa oddychu a možno ani tá nie, lebo nebezpečenstvo je všade, je cestou, po ktorej kráča sám život, a vlastne i sama príroda, je to večný svár a boj. A pritom má takú krásnu tvár! Aj keď je od krvi. Veď príroda je vrcholné umelecké dielo, portrét, ktorý má tvrdé i nežné rysy zároveň. A takáto je i táto kniha. Poetická a tiež naturalistická. Zároveň. Príroda, to je jemný kvet ruže, ale i tŕne pod ňou. A drsný súboj, v ktorom vyhráva silnejší.
Takých súbojov prebieha neustále obrovské množstvo. Pozrime sa dole, pod nohy, a keď začujeme zašušťanie v tráve, zistíme, že stretnutia na život a na smrť, stretnutia epických rozmerov, prebiehajú aj medzi fascinujúcimi hmyzími spoločenstvami.
Jeden taký súboj sa odohráva medzi dvoma kolóniami mravcov. Pokojamilovná a mierna spoločnosť čiernych mravcov je ohrozovaná vpádom otrokárskych a fyzicky lepšie stavaných červených mravcov. Akú šancu má v tomto stretnutí demokracia proti expanzívnemu, militarizovanému spoločenstvu? Zvíťazí totalita? Čo je jej hnacím motorom? A aká je cena slobody? Sú jej nositelia ochotní za ňu zaplatiť? 
Ale sila netkvie len v surovosti. Je aj v dôvtipe, múdrosti, viere a snahe vybudovať si lepší život. A v skutočnej odvahe, ktorá je postavená, nie na zlobe a nenávisti, ale na ochote brániť svoje výdobytky a svoj spôsob existencie.

Román má dve úrovne. Mládež ho azda bude vnímať ako dobrodružné rozprávanie a vžije sa do hrdinského putovania troch mravčích hrdinov, dospelí zas hádam ocenia hlbšiu, filozofickú linku príbehu a knihu pochopia ako alegóriu. A jedni aj druhí budú mať pravdu.
Niekto by mohol románu vytknúť nejednoznačnosť a fakt, že sa nezameriava na presnú cieľovú skupinu. Ja naopak vyzdvihujem jeho mnohoznačnosť a skutočnosť, že sa musí zapáčiť ktorémukoľvek premýšľavému čitateľovi.
Nie každý deň naďabíte na knihu, v ktorej sa snúbi dobrodružstvo s dobrodružstvom myslenia.
Hoci je o mravcoch... naozaj?

Na záver musím pochváliť dizajn a grafické spracovanie knihy. Len aby sa vám pri čítaní nestalo, že budete mať pocit, akoby po vás liezli mravce J

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…