Preskočiť na hlavný obsah

Struny času / Nebezpečná skratka – Madeleine L´Engle

Je podobnosť s filmom, ktorý bude onedlho uvedený v kinách a od ktorého si diváci toľko sľubujú, čisto náhodná? Nie, je to podobnosť úplne úmyselná! Toto je tá legendárna knižka!
No... možno ju slovenský čitateľ nepozná a nič mu nehovorí ani meno autorky, a nie je to jeho chyba. Výčitku smerujeme našim vydavateľom, ktorí túto kultovú sériu (tak veru, kniha sa dočkala viacerých voľných pokračovaní. Dúfam, že film bude úspešný, keď už pre nič iné, tak aspoň pre to, že to hádam podnieti aj preklad ďalších dielov do slovenčiny) naozaj hriešne zanedbali. Pritom ju mladí čitatelia v domovských Spojených štátoch amerických priam zbožňujú a vyrástla s ňou nejedna čitateľská generácia. Klasiku, ktorá je zároveň žiarivo moderná a významne ovplyvnila podobu celého žánru. Dodnes výrazne vplýva na diela fantastiky a viacerí úspešní súčasní spisovatelia si od tejto série radi požičajú nejakú tú myšlienku či nápad. Ani podobnosť s ďalším knižným skvostom menom Darca, nie je náhodná.
Kniha získala Newberyho medailu, akýsi svätý grál angloamerickej literatúry pre deti a mládež, a stála na počiatku tradície modernej vedecko-fantastickej literatúry zacielenej na mladého čitateľa. Aj keď je v tomto prípade veľmi zjednodušujúce priradiť ju k sci-fi, lebo nesie aj prvky fantasy a ide o jeden z prvých prípadov miešania týchto dvoch populárnych žánrov. Autorka uvarila do jedného vriaceho kotla pútavé rozprávačské umenie, revolučné nápady a silné etické hodnoty hlásiace sa ku kresťanstvu. To, čím sú Lewisove Kroniky Narnie pre fantasy, tým je pre science fiction (alebo skôr science fantasy, ale dosť už s nálepkami, Struny času / Nebezpečná skratka je absolútne jedinečná) sága rodiny Murryovcov.
A teraz konečne niečo stručne o deji:
Skamarátime sa s Meg, nadpriemerne inteligentným, no problémovým trinásťročným dievčaťom. Prečo problémovým? Len preto, lebo nemá rada prázdne autority a vždy sa postaví proti neprávosti. Škola ale nie je jej jediné trápenie. Mrzí ju jej odlišnosť a aj to, že za náhlym a nevysvetliteľným zmiznutím jej otca, úspešného fyzika, vidia ľudia iba lacný škandál. Myslia si, že opustil rodinu a ušiel za nejakou ženou. Ale Meg vie, že pravda je úplne iná a oveľa záhadnejšia. Na scéne sa odrazu objavia tri čudné bytosti, ktoré spolu s jej malým a geniálnym bratom detsky nazvú "pani Aká, pani Taká a pani Čia". Tie našich hrdinov spolu vyšlú na nebezpečnú cestu časom a piatym rozmerom, aby sa postavili zlému stvoreniu, ktoré chce dosiahnuť úplnú rovnakosť vo vesmíre a v ľuďoch chce potlačiť akúkoľvek výnimočnosť.

A možno na konci tejto nebezpečnej cesty Meg nájde aj svojho otca...
Ale to už musíte zistiť sami :)
Aby som vniesol trochu svetla do  dvojnázvového zmätku na začiatku tejto recenzie, poponáhľam sa vysvetliť prečo tie dva tituly, hoci ide o jednu a tú istú knihu. Ten prvý predstavuje najnovšie vydanie, ktoré sa práve udomácňuje na pultoch kníhkupectiev. Knižnica ho ešte nemá, ale nebojte, trpezlivosť knihy prináša, či ako znie to slávne príslovie. Nedočkavcov odkážem na staršie vydanie, ktoré máme už dlhšie a ktoré sa skrýva pod druhým uvedeným názvom. A prečo ten chaos? Nuž, ako by ste preložili A Wrinkle in Time? Našťastie problémy robí iba názov, osobne vás ubezpečujem, že preklad samotného textu do slovenčiny je v oboch prípadoch, naozaj na úrovni.
To prvé nemalo príťažlivú obálku, nehrdilo sa ani štýlovým dizajnom a malo prakticky nulovú reklamu, a možno preto si nezískalo väčšiu pozornosť u čitateľov. Dúfam, že nová verzia knihy to napraví. Verím, že vás zaujme.
Priznám sa, že zo začiatku som bol z príbehu trochu zmätený. Zdal sa mi byť dosť čudný a mal som z neho skôr zmiešané pocity. Čoskoro sa však preklenul do strhujúceho rozprávania a Struny času / Nebezpečná skratka už nejaký ten čas figuruje v mojom osobnom rebríčku najobľúbenejších kníh.
Slovenský čitateľ teraz dostáva novým vydaním druhú šancu...
Dajte knihe šancu aj vy, určite vás nesklame.

Goran nikdy nevyrástol z kníh pre deti a mládež, v ktorých sa doslova vyžíva. Možno práve preto na neho najčastejšie môžete natrafiť práve na mládežníckom oddelení (najvyššie poschodie). Okrem toho je maniak do komiksu a aj veľký milovník poézie. Povráva sa dokonca, že udržuje priateľské kontakty s červíkom Pojinkom.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…