Preskočiť na hlavný obsah

Február 2018 - Vrah z mesta marhúľ

V januári som vám navrhla čitateľské predsavzatie. A slušnosť káže, aby som sa ho sama zúčastnila! Pre tých, ktorých by to zaujímalo: sľubované Opice z našej police som si prečítala a musím povedať, že Krista Bendová by mala byť vyhlásená za národný poklad. Kniha vám nezaberie viac ako pár hodín a ten návrat do detstva stojí za to. 

Na február som odporúčala, aby ste našli autora, ktorého nepoznáte. Tešila som sa na Davida Wonga, ale na moje prekvapenie som doma už jednu knihu od neho mala. Tak či John na konci umře sa dozviem niekedy nabudúce. No a kde narýchlo nájsť zaručene neznámeho autora? 

Počuli ste už o vydavateľstve Absynt? Do povedomia sa dostali edíciou reportážnej literatúry pod názvom Prekliati reportéri. A keďže novinári nie sú práve najznámejší ako spisovatelia (hoci Absynt vydal aj laureátku Nobelovej ceny Svetlanu Alexijevič) povedala som si, že zalovím v týchto vodách. Spomínanú Svetlanu som už čítala, a od Absyntu aj Asne Seierstad, JennieDielemans aj Wojciecha Tochmana. Priznám sa, o každej z tém o ktorých títo autori písali som pred prečítaním mala iba hmlistú predstavu. Ale autori vám všetko vysvetlia. Asne porozpráva o Andersovi Behringovi Breivikovi; Jennie o turistickom priemysle a Wojciech o vojne v Bosne. Svetlana Alexijevič dostala Nobelovu cenu za popísanie fenoménu homo sovieticus.

Na knihe Vrah z mesta marhúľ ma v prvom rade zaujal názov. Meno autora - Witold Szablowski - mi nič nehovorilo, takže podmienka bola splnená. Kniha je zbierkou reportáží z Turecka počas viacerých rokov, kedy tam autor žil a študoval. Rozpráva o krajine medzi Európou a Áziou, kde niektoré ženy nosia šatku z presvedčenia a iné sa im za to smejú. O vraždách zo cti. O bývalom premiérovi, teraz prezidentovi Erdoganovi. O Otcovi Turkov, Ataturkovi a jeho odkaze, ktorý prežíva aj dnes. A nakoniec aj o Mehmetovi Alim Agcovi, ktorý spáchal atentát na Jána Pavla II, ktorý sa narodil v meste, kde sa pestujú marhule pre celú Európu.

Witold sa vyzná. Chodí za ľudmi, správne sa pýta, vie ako na nich. Na osobných príbehoch spoznávame Turecko tak, ako by ho žiadna historická kniha neopísala. Krajina, ktorá stojí pred bránami Európskej únie so založenými rukami a pred prúdom utečencov zatvára oči. Populárna turistická destinácia, kde vám dnes nikto dovolenku neodporučí.

Ako ostatné knihy z vydavateľstva Absynt, aj táto ma mnoho naučila. Witold neponúka názory, iba fakty. Názor si musí urobiť každý sám.

Pozn.: S ohľadom na udalosti minulého týždňa familiárne oslovujem reportérov krstnými menami. Každý z nich mi je akýsi bližší.


Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou a sviečkovú :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…