Preskočiť na hlavný obsah

Čitateľské predsavzatia

Nový rok je tradične časom rozhodnutí, predsavzatí, nových projektov... Týkajú sa vaše ročné ciele aj čítania? Tie naše určite áno!
Ponúkame vám ročný čitateľský plán. Stačí, aby ste prečítali jednu knihu za mesiac.

Január - Vaša obľúbená kniha z detstva
Ako dieťa som mala obľúbených kníh celé stohy. Najmilovanejší bol určite Malý princ, ale k tej sa vraciam celkom pravidelne. No kniha, ktorá ma láka už niekoľko rokov je Opice z našej police. Ten príbeh plyšových opičiek, v ktorom som si nikdy nebola istá, či rozprávajú ony alebo malí chlapci.

Február - Kniha od autora, ktorého nepoznáte
Vybrať takého nebude veľký problém. Stačí sa zatúlať do oddelenia beletrie a určite nájdem niekoho, o kom som nikdy nepočula. Pri poslednom takom túlaní som objavila knihu John na konci umře od Davida Wonga. A tak musím zistiť, či umrie naozaj, ako to bolo v Kronike vopred ohlásenej smrti, alebo je to len marketing.

Marec - Kniha, od autora, ktorý dostal Nobelovu cenu za literatúru
Naposledy som čítala Vojna nemá ženskú tvár a musím povedať, že Svetlana Alexijevič si Nobelovu cenu naozaj zaslúžila. Preto som sa potešila, keď som (viac menej náhodou) našla zbierku poviedok Láska dobrej ženy od Alice Munro. Už si na ňu brúsim zuby dlhší čas, tak snáď to tento rok vyjde.

Apríl - Kniha, ktorá bola sfilmovaná, ale ešte ste ju nečítali
Minulý rok som takto čítala Muža z vysokého zámku od Philipa K. Dicka. Alternatívna história alebo čo by bolo keby sily Osi vyhrali druhú svetovú vojnu. Mrazivá predstava. Tento rok bude možno tažšie vybrať. Ponúkajú sa ale zamilované romány od Sparksa alebo Bedári od Victora Huga.

Máj - Obľúbená kniha vašej (ob)ľúbenej osoby
Môžete byť prekvapení, čo vám odporučia vaši priatelia alebo príbuzní. Možno sa očami ich milovanej knihy dozviete niečo nové aj o nich. Na moju obľúbenú knihu sa ma nepýtajte, ak nemáte tak zo dve hodinky na odpoveď. V skratke, záleží na žánri... Ale ak by ste chceli romantiku a nevadí vám YA literatúra, tak skúste toto. (Pýtala som sa Gorana a on má jasno: Nekonečný príbeh)

Jún - Kniha vydaná v roku, kedy ste sa narodili
Do nášho katalógu stačí zadať číslo, na pravej strane v rezoch vybrať rok vydania a potom sa už len môžete diviť. Ja som takto našla Excentrikov v prízemí a asi ju budem musieť nájsť, lebo len ten názov je... dokonalý.

Júl - Trilógia (alebo viacdielna séria)
Na dovolenkové obdobie odporúčam dlhé pútavé knihy. Môžete si vybrať niečo kratšie z mládežníckych sérií alebo navštíviť regále s "dielovkami" na oddelení beletrie. Ja by som sa rada vrátila k trilógii Storočie od Kena Folleta. Sú to všetko knihy tak okolo 800 strán, do batožiny absolútne nevhodné, ale ak sa raz začítate, naozaj sa nedajú odložiť.

August - Kniha od slovenského autora
Na Slovensku máme tiež literárne ceny - Anasoft litera. Za seba by som odporúčala Zusku Stožickú a jej Mamuta farby malinového lekváru. Ale samozrejme môžete si vybrať ktoréhokoľvek nominanta či víťaza. Alebo akéhokoľvek iného slovenského autora.

September - Klasická literatúra alebo kniha z "povinného" čítania
Knihy, o ktorých sme všetci už toľkokrát počuli vždy vedia ponúknuť niečo nové. Či už si vyberiete niektorú zo sestier Brontëových alebo Salingera či Tajovského. Možno zistíte, že návrat do školských lavíc nie je až taký ťažký. 

Október - Literatúra faktu
Životopisy, cestopisy, či reportážna literatúra. A možno vás zláka aj naše odborné oddelenie a naučíte sa niečo nové - štrikovať, pestovať kvety alebo možno aj hrať na gitare. Dozviete sa niečo o dejinách alebo literatúre, precvičíte si matematiku, či gramatiku..

November - Kniha, ktorá vás desí
Nemusíte si vybrať iba hororovú knihu od Kinga, či Lovecrafta. Mňa napríklad desia aj dystopické alebo sociálne kritické romány ako 1984 alebo Enderova hra. Na klasický horor by som sa ani neodvážila, ale ktovie, čo bude do novembra.

December - Kniha, ktorá vyšla tento rok
Na konci roka máte na výber. Aké knihy nám asi tento rok prinesie?


Anička je knihovníčka so <3 na pravom mieste. Stará sa o dobrú reklamu knižnice všade, kam príde a nezaskočíte ju ani otázkou zameranou na španielsku literatúru, či Britský klub. Medzi jej záľuby patrí čítanie (veď sa to patrí), ale aj spoločenské hry, vedomostné kvízy, no a nezaostáva ani žehlenie.
PS: Varí výborne, hlavne cestoviny s paradajkovou omáčkou :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…