Preskočiť na hlavný obsah

Lietajúca vychovávateľka

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel štvrtý: Lietajúca vychovávateľka

Ahojte, moji milí!
Tento raz sa bližšie pozrieme na knižku, ktorá je v Anglicku doslova kultová. A myslím, že ju poznáte aj Vy. Možno ste ju už čítali, a ak aj nie, azda poznáte aspoň slávny muzikálový film. Ha! Tak už viete o kom je reč? No ktorá vychovávateľka vie lietať? Správne!


A veru, Mary Popinsová je skutočne zvláštne žieňa! Rozhodne to nie obyčajná nudná vychovávateľka. Je napríklad dosť prísna. A tvrdohlavá. Ani sa nedá povedať, že by bola dvakrát vľúdna. Je aj dosť márnivá a až príliš si potrpí na svojom vzhľade. Popri tom všetkom ju však deti milujú a nevymenili by ju za nič na svete. Ako to je možné, pýtate sa? To sa tak vyzná vo svojej práci? Vie to tak skvelo s deťmi? Nuž, povedal by som, že... aj áno aj nie. Deti ju milujú jednoducho preto, lebo je...čarovná! Správne, dobre čítate. Čarovná. Veď ako už vieme, dokáže lietať. Ale tiež napríklad rozumie reči zvierat. Či vás pomocou kúzelného kompasu  vezme okolo sveta za jedinú minútu.

Tak povedzte, nezniesli by ste pre takéto lákadlá aj nejaké tie vrtochy?
Súrodenci Michael a Jane netradičnú pestúnku doslova zbožňujú. Niekedy to s ňou síce nemajú ľahké (veď ani ona s nimi), ale spolu zažijú také dobrodružstvá, že to jednoducho stojí za každú námahu!
A tak ich čakajú čarovné a naozaj bláznivé chvíle. Až kým... Mary Poppinsovú jedného dňa neodveje vietor, rovnako ako ju na začiatku nášho príbehu privial...

Nesmúťte však, Mary Poppinsová sa vrátila v ďalších knižkách. Alebo... trochu smúťte, pretože neboli preložené do slovenčiny. Anglické deti si ju tak obľúbili, že spisovateľka Pamela Lyndon Traversová (1899 – 1996) (jej skutočné meno bolo iné, ale svet si ju zapamätal pod  pseudonymom) ich postupne potešila ďalšími siedmimi  pokračovaniami.

O autorke, jej búrlivom osobnom živote, či zvláštnom vzťahu s „kúzelníkom“ animovaného filmu Waltom Disneyom, sa toho popísalo už veľa. Dôležité pre nás je, že nakoniec uzrel svetlo sveta prekrásny filmový muzikál (1964).
Spracovaní bolo, samozrejme, viac. Napríklad nového filmu sa dočkáme už koncom budúceho roku. Ale teraz späť k autorke a jej knižke.
Spomeňme ešte, že Traversová bola v mladosti populárnou divadelnou herečkou a písať začala už v skorom veku. Na svojom literárnom konte má toho viac, no sotva je niečo známejšie, než jej slávna lietajúca pestúnka.
Ak ste našli istú  podobnosť medzi Mary Poppinsovou a Petrom Panom, tak vedzte, že ste dobrými pozorovateľmi. Štýl J. M. Barrieho autorku ovplyvnil. Jeho najvýznamnejšie dielo mala veľmi rada a nechala sa ním inšpirovať. Nečakajte ale podobný príbeh, Mary Poppinsová má celkom odlišný dej a pozostáva z viacerých samostatných epizód. Tieto dve knihy majú spoločné niečo iné: hravosť, špecifický, niekedy až trochu drsný humor, „uletené“ nápady, pri ktorých budú dospelí len krútiť hlavami a usmievať sa. A deti? ... deti sa budú iba usmievať, pretože tie rady pristúpia na hru dvoch „pobláznených“ spisovateľov. Je očividné, že Traversová mala skvelú fantáziu a rozprávačský talent a až do dospelého veku si dokázala uchovať detskú pochabosť. To sú tie tajomstvá, ktoré stoja za úspechom lietajúcej vychovávateľky. Nechajte sa aj vy očariť.
Ale už fúka západný vietor a o chvíľu Pojinka odveje. Dovidenia, kým sa zas vietor neobráti a nezačne duť opačným smerom. Tak ahojte!

Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…