Preskočiť na hlavný obsah

Podivuhodná cesta za čarodejníkom Oz do krajiny Oz

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry

Diel tretí: Podivuhodná cesta za čarodejníkom Oz do krajiny Oz

V dnešnej časti nášho seriálu vás červík Pojinko vezme na neuveriteľný výlet do čarovnej krajiny Oz. Spolu s dievčatkom Dorotkou a jej verným a milým psíkom Totom budeme putovať po tejto magickej ríši a hľadať... Oza. Počkajte, hneď vysvetlím. Oz je mocný, ba všemocný čarodej a vládca tejto zeme. No a volá sa rovnako ako krajina, ktorú spravuje.

Čarodejníkz krajiny Oz na Vás už čaká!Verte mi, bude to nádherná púť, kde na každom novom úseku, ba priam za každou zákrutou cesty, čakajú na našich hrdinov úžasné a tajuplné divy; ale bude tam striehnuť i nebezpečenstvo a všemožné nástrahy. Niekedy to budú iba prekážky, ktoré im budú sťažovať hľadanie, no inokedy pôjde aj o život! Navštívime miesta krásne i strašné a stretneme sa s tvormi priateľskými a ochotnými pomôcť, ale aj s takými, ktorých úmyslom je škodiť. Nebojte, malé dievčatko, vyzbrojené dobrým srdcom, a jej ešte menší psík, vyzbrojený nebojácnosťou, nebudú na takéto veľké dobrodružstvo sami. Postupne stretnú tie najnevšednejšie bytosti, ktorým pomôžu, skamarátia sa a vytvoria naozaj zvláštnu a na prvý pohľad nesúrodú družinu. Ale nenechajte sa zmiasť prvotným dojmom. Nielenže im to spolu funguje, ale majú sa úprimne radi a sú jeden druhému oporou. Každý z nich má svoje silné stránky, ale aj trápenia, ktoré vlastne zapríčinia, že sa k Dorotke pridajú. Spolu hľadajú všemocného Oza, ktorý sídli v prekrásnom Smaragdovom meste.

Poďme si o nich niečo povedať, a teda, predstavte sa navzájom:

Prvým je strašiak Strachopud, ktorý túži po jedinom: aby mal namiesto slamy v hlave rozum.

Potom stretnú Plechového muža – drevorubača. A ten, ako vám už napovedá jeho meno je celý z plechu. Najväčšmi túži po tom, aby mal ľudské srdce a cit.

Napokon sa k nim pridá aj mocný lev Bojko. Podľa mena je jasné, že mu chýba odvaha a teda je jasné, že práve tú sa bude usilovať získať.

A tak naša družina putuje do Smaragdového mesta, aby im tajuplný Oz splnil ich priania. Och, ale čo od Oza chce ľudské dievčatko Dorotka? Ešte som vám neprezradil ako sa dostala do podivuhodnej ríše Oz. Nuž, počúvajte!

Dorotka si pokojne žila na farme u svojej tety a strýka v Kansase, až kým sa jedného krásneho dňa nestrhol na prérii hrozný víchor a tornádo neuchytilo dievčatko s jej psíkom a nezanieslo ich až do čarovnej krajiny.

Teraz pre vás bude prirodzené, že Dorotka si želá iba návrat domov.

Či naši priatelia uspejú a nájdu Oza a či im splní ich priania, to vám neprezradím. Nepoviem ani, kto to ten Oz v skutočnosti je... Prezradím však, že ak má mať všetko šťastný koniec, budú musieť poraziť jednu zlú čarodejnicu, na ktorú je aj Oz prikrátky!

Namiesto toho, aby som prezrádzal dej, poďme si povedať niečo o vzniku knihy a o jej autorovi.

Napísal ju v roku 1900 spisovateľ detskej literatúry, novinár, herec a autor divadelných hier, ktorý sa volal Lyman Frank Baum (1856 – 1919). Svoje prvé meno nerád používal, pretože ho už od detstva neznášal. A to detstvo veru nebolo prechádzkou ružovou záhradou, nielen kvôli menu. Bol veľmi chorľavý a tak si príliš neužil chlapčenských hier. Preto niet divu, že rád sníval s otvorenými očami a žil vo svete fantázie. To neskôr využil pri svojich knihách, najmä vo fantazijnej sérii zasadenej do krajiny Oz. Písať začal už v detskom veku, a preto presne vedel, po čom deti túžia a aký druh príbehov majú rady. Nečudo, že úspech bol okamžitý a celosvetový. 

Čitatelia sa stále znova chceli vracať do čarovnej ríše a autor, hoci chcel so sériou skončiť, nedokázal deťom povedať nie. Takto vzniklo až 14 skvelých pokračovaní, hoci jednoznačne najslávnejšia je tá prvá, pôvodná kniha. Ani autorova smrť neovplyvnila popularitu kníh, a keďže čitatelia stále žiadali ďalšie príbehy, v Baumovom odkaze pokračovali ďalší spisovatelia. Ohromná obľúbenosť spôsobila aj to, že do ríše Oz mohli vstúpiť aj diváci divadelných hier a muzikálov (mnohé napísal sám autor) a napokon aj viacerých filmových spracovaní, či už hraných alebo kreslených. Do dnešných čias je najznámejšou a najvplyvnejšou snímka z roku 1939. Nielenže získala dvoch Oscarov, ale je to aj jeden z najslávnejších muzikálov všetkých čias.

Tak čo, moji ctení kamaráti a knihomoľkovia? Zaujal vás Pojinko svojím rozprávaním? Dúfam, že áno, a dúfam, že siahnete aj po tejto preslávenej knižke. Veď nielenže je to prvé významné dielo americkej literatúry pre deti, ale je to aj jedno z prvých rozprávkových fantasy, kde si autor vymyslel vlastný svet so všetkými svojimi zákonitosťami a zvláštnosťami. A pridal aj mapu! Dnes je to už štandard, ale dovtedy to tak nebolo...

Ale najviac zaujalo Pojinka posolstvo tohto príbehu. Skúsim ho pripodobniť prísloviu: Pomôž si, človeče, aj Pán Boh ti pomôže.

Takže pomoc zvonka je vždy vítaná a netreba ju nikdy odmietnuť, ale neslobodno zabúdať, že my sami musíme urobiť všetko, čo je v našich silách. A potom objavíme, že sme možno oveľa šikovnejší a schopnejší, než sme si mysleli.

Nateraz sa s vami lúčim, no už v tejto chvíli sa teším na naše ďalšie stretnutie.

Ahojte!

Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…