Preskočiť na hlavný obsah

Peter Sagan: Tourminátor - Millner, T.J.

(Gratulujeme trojnásobnému majstrovi sveta. Sme na teba hrdí :))
“...chcel by som povedať, že táto knižka nie je literatúrou faktu, že to je moje vyznanie Petrovi Saganovi. Niekedy som si niečo vymyslel. Dialóg, slovo či telefonát. Chcel som napísať príbeh, nie učebnicu. Príbeh chlapca zo Žiliny, ktorého hlboko obdivujem.”
Tieto slová, ktoré autor napísal do záveru vystihujú celú knižku. Napriek tomu, že je zaradená na mládežníckom oddelení, po jej prečítaní môžem skonštatovať, že každý skalný fanúšik Peťa Sagan môže po tejto knihe siahnuť a nebude sklamaný.
Autor v knihe popisuje najdôležitejšie okamihy predovšetkým v Peťovej profesionálnej kariére, ale nevynechal ani tie, ktoré tomu všetkému predchádzali. Môžte tak nazrieť do detstva cyklistickej hviezdy, keď ešte ako dieťa behal po uliciach Bôrika, najskôr za loptou a neskôr sa preháňal na bicykli. Môžte si predstaviť detskú radosť a iskričky v očiach pri prvom pohľade na novučičký bicykel. Dozviete sa aj to, že meno Sagan vzbudzovalo rešpektu už na mládežníckych súťažiach a to nielen v cestnej ale i horskej cyklistke. Prežijete s ním prvé sklamania zo “horších” miest na stupňoch víťazov i okamihy, kedy to takmer s profesionálnou cyklistikou vzdal. Neskôr s Petrom zažijete prvé väčšie úspechy a znovu si pripomeniete okamihy, keď sa prvý krát postavil na štart najznámejších pretekov Tour de France. Ako sa mu podarilo získať si meno a mnoho prezývok, ako ho začali označovať za cyklistickú hviezdu i to ako si Peter nerobí žiadny stres z nátlaku. V neposlednom rade sa dozviete, čo rozumieme pod pojmom "športový talent" a prečo je prototypom takéhoto športovca práve rodák zo Žiliny - Peter Sagan.
Pre každého, kto by si chce prečítať jednoducho písaný “životopis” o Petrovi Saganovi bude táto kniha dobrou voľbou. Ako autor povedal, nie je to učebnica, ale príbeh, a ten je viac než zaujímavý.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…