Preskočiť na hlavný obsah

Turistickí sprievodcovia po Slovensku


Minule sme sa pozreli na edície turistických sprievodcov po celom svete, dnes nahliadneme do tých, ktorí nás sprevádzajú domovom.

Najnovšiu edíciu sprievodcov v našich poličkách s podtitulom po Slovensku môžete nájsť nielen pod MDT 908 turistickí sprievodcovia, ale aj pod 796.9 cyklistika (šport). Edícia je zameraná na pešie prechody, cyklistické trasy a okruhy, vyhliadkové veže či náučné chodníky. Na prvých stranách tieto knihy vždy ponúkajú obsah so zoznamom miest, ktoré sú v nich popísané. Pod obsahom môžeme nájsť malú mapku s vyznačenými miestami, ktoré sú očíslované podľa následnosti v knihe. Obsah týchto turistických sprievodcov je prehľadne členený do krátkych kapitol plných nielen informácií, ale aj fotografií a máp s konkrétnou navrhovanou trasou. Títo sprievodcovia Vám ukážu krásu Slovenska s rôznych uhlov a možno objavíte aj miesta, o ktorých ste ani netušili.

S batohom po Slovensku je starší súrodenec edície po Slovensku. Títo sprievodcovia sú určení
predovšetkým na pešiu turistiku. Úvodné informácie majú všeobecný charakter so zameraním na vybrané územie a jeho prírodné pomery. Následne sú v knihe vyznačené konkrétne trasy na mapách so všeobecnými informáciami ako: východiskový a cieľový bod, časový rozvrh, prevýšenie či náročnosť trasy. Trasy sú aj bližšie popísané, s vybranými najzaujímavejšími miestami, ktoré uvidíte po ceste.


Edícia Turistický sprievodca ČSFR, je síce staršieho dáta, no napriek tomu môže slúžiť ako zdroj
zaujímavých informácií. Nevýhodou tejto edície je absencia obrázkov, čo v niektorých prípadoch môže znamenať problém s orientáciou. Aj táto edícia sa obsahovo člení na všeobecnú a turistickú časť. Všeobecná časť popisuje oblasť z prírodnej, historickej, hospodárskej a kultúrnej stránky. Turistická časť je členená na: pešiu turistiku, mototuristiku (obsahuje aj časť cykloturistika), vodné a horolezecké možnosti turistiky a taktiež turistiku zameranú na zimné obdobie a možnosti lyžovania. Trasy sú popísané pomocou záchytný bodov, vzdialeností a orientačného času.

Jedna z najstarších edícií venovaných sprievodcom po Slovensku má názov Stručný
sprievodca. Táto edícia má znovu klasické členenie na všeobecnú časť o polohe a prírode vybraného miesta, informačnú časť so zoznamom parkovísk, ubytovacích a stravovacích zariadení. Posledná časť je sprievodcovská a tá je opäť rozdelená na mototuristiku, letnú a zimnú turistiku. Samotné trasy sú znovu bez fotografií, a teda sú popísané len textom odkiaľ, kade a kam.
Dúfam, že nech už zvolíte ktoréhokoľvek sprievodcu po Slovensku, dovedie Vás na naozaj krásne miesta, kde si užijete príjemné prostredie našej malej, no krásnej krajiny.

Maťka je našou najmladšou knihovníčkou. Ale vďaka svojej práci na náučnom oddelení nazbierala veľa vedomostí a tak sa rada zúčastňuje vedomostných kvízov. Najmä ak sú o Harrym Potterovi. Maťka totiž najradšej relaxuje pri mládežníckej literatúre. Ale nebráni sa ani dobrej spoločenskej hre.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry
Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť
Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.
Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony ni…

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…