Preskočiť na hlavný obsah

Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Pojinko predstavuje seriál článkov: Zlatý fond detskej literatúry

Diel druhý: Peter Pan, chlapec, ktorý nechcel vyrásť

Uplynul mesiac a Pojinko je tu opäť, aby Vám predstavil ďalšiu svetoznámu knižnú klasiku. Ďalšia časť nášho seriálu je venovaná Petrovi Panovi.

Určite Vám niečo hovoria postavy Wendy, Stratení chlapci, kapitán Hák alebo víla Cililing. Ak náhodou nie, utekajte si prečítať knižku! Stojí za to. Ale predsa len počkajte! Predtým si prečítajte tento článok, aby ste sa dozvedeli ako to s Petrom Panom vlastne bolo.

Detstvo Petra Pana bolo dosť divoké. Najskôr ušiel rodičom ešte z kolísky, lebo sa dopočul, že musí vyrásť, a to on nechcel. Mal v pláne navždy si užívať bezstarostné roky hier a zábavy. Navyše nemal rád príkazy a zákazy, a tak dal radšej prednosť slobode. Skamarátil sa s vílami (i keď mu často svojou dobiedzavosťou išli na nervy), šéfoval partii Stratených chlapcov; čo boli chlapci, ktorí boli priveľmi zvedaví a nezbední a vypadli z kočíkov (dievčatá sú vzorné, ony nikdy nevypadnú), vďaka čarovnému víliemu prášku vedel lietať a, samozrejme, ostával večne malým šibalom. 
No a jasné, jasné, nezabudol som na tú najnebezpečnejšiu časť jeho príbehu: bojoval proti pirátom, hlavne proti svojmu úhlavnému nepriateľovi, zlému a zákernému kapitánovi Hákovi, ktorý, ako už jeho meno prezrádza, mal namiesto jednej ruky hák.

Peter Pan vedie nádherný život plný výmyslov a dobrodružstiev, je to jedna veľká nekončiaca hra, ale niečo mu predsa chýba. Sú to rozprávky. Prichádza preto každý večer k oknu dievčatka Wendy (toto meno vymyslel autor príbehu a tak sa ujalo, že jeden čas patrilo najpoužívanejšie) a počúva rozprávky, ktoré jej rozprávajú na dobrú noc. Peter sa jej raz ukáže a Wendy je ním očarená. To veľmi nahnevá žiarlivú vílu Cililing (veru, tu sa táto figliarka objaví prvý raz a neskôr sa stane tak populárnou, že jej štúdio Disney venuje hneď niekoľko filmov). Peter Pan to zneužije a vyláka ju, spolu s jej bratmi, na bláznivú výpravu do Krajiny-Nekrajiny. Petrovi možno mama nechýba, ale jeho strateným chlapcom áno, a tak si povie, že šikovná a zodpovedná Wendy by sa na túto rolu výborne hodila. Ach, vidím, že máte dve otázky.

Čo je to tá Krajina-Nekrajina?
Nuž, tá predstavuje svet detskej fantázie. Je to krajina, kde je možné natrafiť na morské víly, indiánov, pirátov aj nebezpečné zvery, teda o dobrodružstvo naozaj nie je núdza.

A kto je vlastne ten Peter?
Peter zas zosobňuje detstvo, konkrétne chlapčenstvo. Má dve tváre: je milý, dobrosrdečný a nebojácny, ale vie byť aj majetnícky, vystatovačný a sebecký. Je to skrátka živel. Aj preto mu dal autor priezvisko Pan. Pan alebo Faun je antický bôžik prírody, veľký šibal a potmehúd.
A tak ako bolo divoké detstvo Petra Pana a aká je i divoká jeho povaha, taký zvláštny a divoký bol aj jeho život knižnej postavy. 

Jeho stvoriteľom je James Matthew Barrie (1860 – 1937).
Svojho času známy a vplyvný autor, ktorý má na konte knihy pre deti i dospelých, a keďže mal rád divadlo, je aj úspešným autorom divadelných hier. Nijaké jeho dielo však už nedosiahlo podobný status, aký sa podarilo získať Petrovi Panovi. Ten sa najskôr objavil len v jednej epizóde knižky pre dospelákov, až neskôr v knihe určenej detskému čitateľovi. Stále to však nebol ten príbeh, ktorý poznáme. Keď konečne uzrel svetlo sveta, dostal práve podobu divadelnej hry. Úspech bol okamžitý, ale čitateľ si na príbeh v próze musel počkať ešte niekoľko rokov. Nakoniec, v roku 1911 bol scenár hry prepísaný do podoby fantazijného príbehu. Pôvodne sa kniha volala Peter a Wendy, ale dnes sa obvykle vydáva pod názvom Peter Pan.

Takto vyzeralo pôvodné vydanie:
 
A takto vyzerá naše súčasné, slovenské:


Kniha sa stala obrovským hitom. Existuje hneď niekoľko filmových spracovaní. Tým najznámejším je ale určite animovaná verzia od štúdia Walt Disney z roku 1953.
Fanúšikovia sa postupne, v priebehu rokov dočkali aj mnohých divadelných adaptácií, rozhlasovej hry, muzikálu, opery, baletu a dokonca niekoľkých neoficiálnych knižných pokračovaní a komiksu. Nikoho teda neprekvapí, že existuje aj socha Petra Pana. A nie jedna! Ale tá najznámejšia je v Kensingtonských záhradách.

Dá sa povedať, že to je rodisko Petra Pana. Tu sa totiž pán spisovateľ počas prechádzky stretol s jednou rodinou, ktorá mala piatich synov. Autor sa s nimi skamarátil, často sa s nimi hrával a jeden z nich, Michael, mu poslúžil ako inšpirácia pre Chlapca, ktorý nechcel vyrásť. Tu je jeho fotografia, kde stvárňuje Petra Pana.
 
Keď rodičia chlapcov predčasne zomreli, autor sa stal ich poručníkom a finančne ich zabezpečil.

Niet divu, že kniha je tak populárna. Obsahuje tú správnu zmes dobrodružstva a humoru a je napísaná veľmi pútavým štýlom. Ak si k tomu pridáte výborné nápady a autorovu fascináciu detskou fantáziou, pochopíte prečo sa stala klasikou.
Tak už nečakajte a poďte sa aj Vy vydať na cestu do Krajiny-Nekrajiny.
Vraj, ako sa tam dostanete?
No predsa „Druhá zákruta doprava a potom až do rána rovno.“

Ideálny čitateľský vek je okolo 8-9 rokov.


Moje meno je Pojinko a som knihomoľ. Lenže na rozdiel od Vás, som naozajstný knihomoľ - červíček. Oproti mojim príbuzným ale knižky nejem, ja ich čítam! Od chvíle, ako som sa naučil čítať, som nepožul ani jednu stránku, hoci sa už dokážem prehrýzť aj veľmi hrubými knihami! Ale to myslím, samozrejme, obrazne. Namiesto papiera som presedlal na ovocie, ako sa na správneho červíka patrí. Som tu pre Vás, aby som Vám poradil v detskej literatúre, ktorú priam hlcem :)

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Ako si požičať e-knihu z katalógu Krajskej knižnice v Žiline?

Aby ste si mohli vypožičať elektronickú knihu je nutné uviesť pri registrácii v knižnici vašu e-mailovú adresu.
Následnej je nutné zaregistrovať sa na partnerskej stránke www.ereading.cz. Pri registrácii je potrebné zadať rovnakú e-mailovú adresu, akú máte uvedenú v konte v knižnici.


Ak plánujete využívať požičiavanie e-kníh častejšie, odporúčame vám nainštalovať si do zariadenia s operačným systémom Android alebo iOS aplikáciu eReading. Vďaka nej budete mať vždy vaše e-knihy, vypožičané prostredníctvom knižnice, na rovnakom mieste.

Pre samotné vypožičanie e-knihy sa prihláste do svojho konta v online katalógu knižnice. V pravom hornom rohu nájdete tabuľku na prihlásenie. Prihlásite sa pomocou čísla preukazu (čiarový kód) a hesla v tvare RRMMDD (dátum narodenia, ak ste si ho nenastavili inak). Vyhľadajte si e-knihu prostredníctvom knižničného katalógu. Stačí do vyhľadávacieho poľa zadať slovo: ereading, a zobrazí sa vám celá ponuka elektronických kníh.

Predstavte si...

Predstavte si (aj ja si to len predstavujem), že ste knihovníčka a strašne, ale strašne vám jedného dňa začne búchať srdce, až tak, že idete k lekárovi. Lekár najprv s hrôzou pozrie na vás a neveriaco krúti hlavou, že ešte s takým pulzom žijete. Schová fonendoskop, vytiahne injekciu a len tak mimochodom sa opýta, kde robíte. „V knižnici? Vy robíte v knižnici? A čo teda robíte tu? Pani, veď vy nemôžete mať stres, vy musíte byť zdravá!!“ Injekciu rýchlo zabalí späť a Vás pošle tiež späť, do práce.  Knihovník predsa nemá stres a teda nespĺňa najzákladnejšiua najpoužívanejšiu príčinu modernej choroby. „Nestresujte sa, pani!“, vám teda nemôže povedať, a tak za vami aspoň zakričí „A schudnite“! Prejdete si rukami po 55 kilovom tele a rozbehnete sa do práce, lebobeh je energeticky výdatnejší. Búšenie -nebúšenie, srdce - nesrdce, ak ste knihovníčka, nemôžete zomrieť na infarkt. A ak ste knihovníčka a navyše ste chudá, nestanoví vám diagnózu nik. Zomriete a lekári vám vhodia do truhly papieri…